2021 Oscars Predictions: Scott Menzel’s Predictions in All Categories

Best Picture

Predicted Nominees:

1. “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
2. “Nomadland” (Searchlight)
3. “Promising Young Woman” (Focus Features)
4. “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
5. “Minari” (A24)
6. “Mank” (Netflix)
7. “Da 5 Bloods” (Netflix)
8. “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
9. “The Father” (Sony Pictures Classics)
10. “One Night in Miami” (Amazon Studios)

Runner-Up Predictions:

11. “The Prom” (Netflix)
12. “On the Rocks” (Apple TV +)
13. “Pieces of a Woman” (Netflix)
14. “Hillbilly Elegy” (Netflix)
15. “News of the World” (Universal)
16. “Soul” (Disney Plus)
17. “Sound of Metal” (Amazon Studios)
18. “First Cow” (A24)
19. “The Midnight Sky” (Netflix)
20. “Palm Springs” (Hulu)

Best Actor

Predicted Nominees:

1. Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
2. Anthony Hopkins, “The Father” (Sony Pictures Classics)
3. Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
4. Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)
5. Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)

Runner-Up Predictions:

6. Steven Yeun, “Minari” (A24)
7. Gary Oldman, “Mank” (Netflix)
8. Kingsley Ben-Adir, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
9. Tom Hanks, “News of the World” (Universal Pictures)
10. Ben Affleck, “The Way Back” (Warner Bros.)

Best Actress

Predicted Nominees:

1. Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)
2. Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
3. Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
4. Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
5. Zendaya, “Malcolm & Marie” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. Amy Adams, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
7. Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
8. Sophia Loren, “The Life Ahead” (Netflix)
9. Meryl Streep, “The Prom” (Netflix)
10. Michelle Pfeiffer, “French Exit” (Sony Pictures Classics)

BEST SUPPORTING ACTOR

Predicted Nominees:

1. Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
2. Paul Raci, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
3. Leslie Odom Jr., “One Night in Miami” (Amazon Studios)
4. Bill Murray, “On the Rocks” (Apple TV +)
5. Stanley Tucci, “Supernova” (Bleecker Street)

Runner-Up Predictions:

6. Sasha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
7. David Strathairn, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
8. Colman Domingo, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
9. Glynn Turman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
10. Bill Burr, “The King of Staten Island” (Universal Pictures)

Best Supporting Actress

Predicted Nominees:

1. Olivia Colman, “The Father” (Sony Pictures Classics)
2. Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)
3. Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
4. Glenn Close, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
5. Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
7. Dominique Fishback, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
8. Olivia Cooke, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
9. Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)
10. Jodie Foster, “The Mauritanian” (STXfilms)

BEST DIRECTOR

Predicted Nominees:

1. Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
2. Florian Zeller, “The Father” (Sony Pictures Classics)
3. Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
4. Shaka King, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
5. Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)

Runner-Up Predictions:

6. David Fincher, “Mank” (Netflix)
7. Sofia Coppola, “On the Rocks” (Apple TV +)
8. Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
9. Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
10. Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Original Screenplay

Predicted Nominees:

1. Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
2. Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
3. Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
4. Sofia Coppola, “On the Rocks” (Apple TV +)
5. Will Berson and Shaka King, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)

Runner-Up Predictions:

6. Andy Siara, “Palm Springs” (Hulu)
7. Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott, Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
8. Jack Fincher, “Mank” (Netflix)
9. Abraham Marder, Darius Marder, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
10. Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)

Best Adapted Screenplay

Predicted Nominees:

1. Kemp Powers, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
2. Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
3. Kelly Reichardt, Jonathan Raymond, “First Cow” (A24)
4. Christopher Hampton, Florian Zeller, “The Father” (Sony Pictures Classics)
5. Ruben Santiago-Hudson, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. Kata Wéber, “Pieces of a Woman” (Netflix)
7. Eleanor Catton, “Emma” (Focus Features)
8. Chad Beguelin, Bob Martin, “The Prom” (Netflix)
9. Mark L. Smith, “The Midnight Sky” (Netflix)
10. Luke Davies, Paul Greengrass, “News of the World” (Universal Pictures)

Best International Feature

Predicted Nominees: 

1. “Another Round” (Denmark)
2. “Two of Us” (France)
3. “Beginning” (Georgia)
4. “Collective” (Romania)
5. “Gaza mon amour” (Palestine)

Runner-Up Predictions:

6. “True Mothers” (Japan)
7. “La Llorona” (Guatemala)
8. “Apples” (Greece)
9. “The Sleepwalkers” (Argentina)
10. “What We Wanted” (Austria)

BEST CINEMATOGRAPHY

Predicted Nominees:

1. Erik Messerschmidt, “Mank” (Netflix)
2. Joshua James Richards, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
3. Martin Ruhe, “The Midnight Sky” (Netflix)
4. Lachlan Milne, “Minari” (A24)
5. Matthew Libatique, “The Prom” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. Christopher Blauvelt, “First Cow” (A24)
7. Newton Thomas Sigel, “Da 5 Bloods” (Netflix)
8. Hoyte van Hoytema, “Tenet” (Warner Bros.)
9. Dariusz Wolski, “News of the World” (Universal Pictures)
10. Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)

Best Animated Film

Predicted Nominees:

1. “Wolfwalkers” (Apple TV +)
2. “Soul” (Disney Plus)
3. “Over the Moon” (Netflix)
4. “Onward” (Disney Plus)
5. “The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

Runner-Up Predictions:

6. “The Willoughbys” (Netflix)
7. “Trolls: World Tour” (Universal Pictures)
8. “Scoob!” (Warner Bros.)
9. “Lupin III: The First” (GKids)
10. “Jiang Ziya: Legend Of Deification” (Beijing Enlight Pictures)

Best Visual Effects

Predicted Nominees:

1. “Tenet” (Warner Bros.)
2. “The Midnight Sky” (Netflix)
3. “Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)
4. “Mulan” (Disney Plus)
5. “Sonic The Hedgehog” (Paramount Pictures)

Runner-Up Predictions:

6. “Greyhound” (Apple TV +)
7. “Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)” (Warner Bros.)
8. “The Witches” (Warner Bros.)
9. “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
10. “The Invisible Man” (Universal Pictures)

BEST Documentary

Predicted Nominees:

1. “Dick Johnson is Dead” (Netflix)
2. “All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios)
3. “Boys State” (Apple TV Plus)
4. “Crip Camp: A Disability Revolution” (Netflix)
5. “Time” (Amazon Studios)

Runner-Up Predictions:

6. “John Lewis: Good Trouble” (Magnolia Pictures and Participant)
7. “On the Record” (HBO Max)
8. “Totally Under Control” (Neon)
9. “The Way I See It” (Focus Features)
10. “MLK/FBI” (IFC Films)

Best Documentary Short

Predicted Nominees:

1. Savanah Leaf, Taylor Russell, “The Heart Still Hums”
2. TBA
3. TBA
4. TBA
5. TBA

Runner-Up Predictions:

6. TBA
7. TBA
8. TBA
9. TBA
10.TBA

Best Animated Short

Predicted Nominees:

1. “If Anything Happens I Love You” (Netflix)
2. “Burrow” (Disney)
3. “Canvas(Netflix)
4. “Cops and Robbers” (Netflix)
5. “Float” (Disney)

Runner-Up Predictions:

6. TBA
7. TBA
8. TBA
9. TBA
10.TBA

Best Live-Action Short

Predicted Nominees:

1. TBD
2. TBD
3. TBD
4. TBD
5. TBD

Runner-Up Predictions:

6. TBD
7. TBD
8. TBD
9. TBD
10. TBD

Best Original Score

Predicted Nominees:

1. Trent Reznor and Atticus Ross, “Soul” (Disney Plus)
2. Alexandre Desplat, “The Midnight Sky” (Netflix)
3. Emile Mosseri, “Minari” (A24)
4. Ludwig Göransson, “Tenet” (Warner Bros.)
5. Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. James Newton Howard, “News of the World” (Universal Pictures)
7. Terence Blanchard, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
8. Nicolas Becker, Abraham Marder, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
9. Benjamin Wallfisch, “The Invisible Man” (Universal Pictures)
10. Steven Price, “Over the Moon” (Netflix)

Best Original Song

Predicted Nominees:

1. “Rocket to the Moon” from “Over the Moon” (Netflix)
2. “Wear Your Crown” from “The Prom” (Netflix)
3. “Uh Oh” from “Promising Young Woman” (Focus Features)
4. “Husavik” from “Eurovision: Song Contest” (Netflix)
5. “Only the Young” from “Miss Americana” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. “Square Root of Possible” from “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
7. “Just Sing” from “Trolls: World Tour” (Universal Pictures)
8. “Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios)
9. “Turntables” from “All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios)
10. “Come and Play with Me” from “Promising Young Woman” (Focus Features)

Best Costume Design

Predicted Nominees:

1. Ann Roth, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
2. Trish Summerville, “Mank” (Netflix)
3. Lindy Hemming, “Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)
4. Lou Eyrich, “The Prom” (Netflix)
5. Suzie Harman, Robert Worley, “Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)

Runner-Up Predictions:

6. Alexandra Byrne, “Emma” (Focus)
7. Michael Wilkinson, “Jingle Jangle” (Netflix)
8. Erin Benach, “Birds of Prey” (Warner Bros.)
9. Francine Jamison-Tanchuck, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
10. Bina Daigeler, “Mulan” (Disney)

Best Production Design

Predicted Nominees:

1.Donald Graham Burt, Jan Pascale “Mank” (Netflix)
2.Cristina Casali, Charlotte Dirickx “Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
3.Jamie Walker McCall, Gene Serdena “The Prom” (Netflix)
4. Mark Ricker, Karen O’Hara, and Diana Stoughton “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
5. Page Buckner, Janessa Hitsman “One Night in Miami” (Amazon Studios)

Runner-Up Predictions:

6. Jim Bissell, John Bush “The Midnight Sky” (Netflix)
7. David Crank, Elizabeth Keenan “News of the World” (Universal Pictures)
8. Kave Quinn, Stella Fox “Emma” (Focus Features)
9. Nathan Crowley, Kathy Lucas “Tenet” (Warner Bros.)
10. Grant Major, Anne Kuljian “Mulan” (Disney Plus)

BEST FILM EDITING

Predicted Nominees:

1. Alan Baumgarten, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
2. Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
3. Tariq Anwar, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
4. Ben Smithard, “The Father” (Sony Pictures Classics)
5. Kirk Baxter, “Mank” (Netflix)

Runner-Up Predictions:

6. Andrew Mondshein, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
7. Kristan Sprague, “Judas and The Black Messiah” (Warner Bros.)
8. Hoyte van Hoytema, “Tenet” (Warner Bros.)
9. Frédéric Thoraval, “Promising Young Woman” (Focus Features)
10. Harry Yoon, “Minari” (A24)

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING

Predicted Nominees:

1. “Hillbilly Elegy” (Netflix)
2. “The Prom” (Netflix)
3. “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
4. “Promising Young Woman” (Focus Features)
5. “Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)

Runner-Up Predictions:

6. “Mank” (Netflix)
7. “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
8. “Judas and The Black Messiah” (Warner Bros.)
9. “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
10. “Bill and Ted: Face The Music” (UA Releasing)

BEST SOUND

Predicted Nominees:

1. “Sound of Metal” (Amazon Studios)
2. “The Midnight Sky” (Netflix)
3. “Mank” (Netflix)
4. “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
5. “Tenet” (Warner Bros.)

Runner-Up Predictions:

6. “The Invisible Man” (Universal Pictures)
7. “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
8. “The Prom” (Netflix)
9. “Nomadland” (Focus Features)
10. “Greyhound” (Apple TV +)

Written by
Born in New Jersey, Scott D. Menzel has been a film fanatic since he was three years old. Growing up, he watched as many movies as he could and was highly influenced by Tim Burton, John Hughes, Robert Zemeckis, and Steven Spielberg. Scott has an Associates Degree in Marketing, a Bachelors in Mass Media, Communications and a Masters in Electronic Media. He has been writing film reviews under the alias of MovieManMenzel since 2003 and started his writing career as a contributing critic at IMDB.com and Joblo.com. In 2009, Scott launched MovieManMenzel.com where he posted several of his film reviews but in 2011 decided to shut down the site when he launched We Live Film.com, which he founded. In 2015, We Live Film became We Live Entertainment. The domain name changed occurred after months of debate but was done so that he and his fellow staff members could write about anything and everything in the world of entertainment.

Your Rating

3 0

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up