WeLiveFilm’s 86th Academy Award Winners Coverage/Predictions Counter

WeLiveFilm’s 86th Academy Award Winners Coverage/Predictions Counter

by Daniel Rester, Scott Menzel, and Ryan Fecskovics

For the 86th Academy Awards happening today, Daniel Rester, Scott Menzel, and Ryan Fecskovics gave you their picks for who they thought would take home the gold. Keep in mind that these are who they thought would win, and not necessarily who they would personally pick if they were able to vote.

Here are the winners and how many predictions the WeLiveFilm guys got correct:


Daniel’s correct # so far: 20/24

Scott’s correct # so far: 16/24

Ryan’s correct # so far: 17/24

 

BEST SUPPORTING ACTOR
Barkhad Abdi, “Captain Phillips” – Scott’s pick
Bradley Cooper, “American Hustle”
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Jonah Hill, “The Wolf of Wall Street”
WINNER – Jared Leto, “Dallas Buyers Club” — Daniel’s pick, Ryan’s pick

BEST COSTUME DESIGN
“American Hustle,” Michael Wilkinson — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Grandmaster,” William Chang Suk Ping
WINNER – “The Great Gatsby,” Catherine Martin
“The Invisible Woman,” Michael O’Connor
“12 Years a Slave,” Patricia Norris

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
WINNER – “Dallas Buyers Club,” Adruitha Lee and Robin Mathews — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“Jackass Presents: Bad Grandpa,” Stephen Prouty
“The Lone Ranger,” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

BEST ANIMATED SHORT FILM
“Feral”
“Get a Horse!” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
WINNER – “Mr. Hublot”
“Possessions”
“Room on the Broom”

BEST ANIMATED FEATURE FILM
“The Croods”
“Despicable Me 2”
“Ernest & Celestine”
WINNER – “Frozen” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Wind Rises”

BEST VISUAL EFFECTS
WINNER – “Gravity,” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Hobbit: The Desolation of Smaug,” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3,” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger,” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness,” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

BEST LIVE-ACTION SHORT FILM
“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)”
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)”
WINNER – “Helium” — Scott’s pick, Ryan’s pick
“Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)”
“The Voorman Problem” — Daniel’s pick

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
“CaveDigger” — Scott’s pick, Ryan’s pick
“Facing Fear”
“Karama Has No Walls”
WINNER – “The Lady in Number 6: Music Saved My Life” — Daniel’s pick
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall”

BEST DOCUMENTARY FEATURE
“The Act of Killing” — Daniel’s pick, Scott’s pick
“Cutie and the Boxer”
“Dirty Wars”
“The Square”
WINNER – “20 Feet from Stardom” — Ryan’s pick

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
“The Broken Circle Breakdown,” Belgium
WINNER – “The Great Beauty,” Italy — Daniel’s pick
“The Hunt,” Denmark — Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Missing Picture,” Cambodia
“Omar,” Palestine

BEST SOUND MIXING
“Captain Phillips,” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
WINNER – “Gravity,” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Hobbit: The Desolation of Smaug,” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis,” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor,” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

BEST SOUND EDITING
“All Is Lost,” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips,” Oliver Tarney
WINNER – “Gravity,” Glenn Freemantle — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Hobbit: The Desolation of Smaug,” Brent Burge
“Lone Survivor,” Wylie Stateman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”
Jennifer Lawrence, “American Hustle”
WINNER – Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
Julia Roberts, “August: Osage County”
June Squibb, “Nebraska”

BEST CINEMATOGRAPHY
“The Grandmaster,” Philippe Le Sourd
WINNER – “Gravity,” Emmanuel Lubezki — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“Inside Llewyn Davis,” Bruno Delbonnel
“Nebraska,” Phedon Papamichael
“Prisoners,” Roger A. Deakins

BEST FILM EDITING
“American Hustle,” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips,” Christopher Rouse  — Ryan’s pick
“Dallas Buyers Club,” John Mac McMurphy and Martin Pensa
WINNER – “Gravity,” Alfonso Cuaron and Mark Sanger — Daniel’s pick, Scott’s pick
“12 Years a Slave,” Joe Walker

BEST PRODUCTION DESIGN
“American Hustle,” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler — Ryan’s pick
“Gravity,” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard — Scott’s pick
WINNER – “The Great Gatsby,” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn — Daniel’s pick  
“Her,” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave,” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

BEST ORIGINAL SCORE
“The Book Thief,” John Williams
WINNER – “Gravity,” Steven Price — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“Her,” William Butler and Owen Pallett
“Philomena,” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks,” Thomas Newman

BEST ORIGINAL SONG
“Happy” from “Despicable Me 2”
WINNER – “Let It Go” from “Frozen” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“The Moon Song” from “Her”
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“Before Midnight,” written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
“Captain Phillips,” screenplay by Billy Ray — Scott’s pick
“Philomena,” screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
WINNER – “12 Years a Slave,” screenplay by John Ridley — Daniel’s pick, Ryan’s pick
“The Wolf of Wall Street,” screenplay by Terence Winter

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“American Hustle,” written by Eric Warren Singer and David O. Russell — Ryan’s pick
“Blue Jasmine,” written by Woody Allen
“Dallas Buyers Club,” written by Craig Borten and Melisa Wallack
WINNER – “Her,” written by Spike Jonze — Daniel’s pick, Scott’s pick
“Nebraska,” written by Bob Nelson

BEST DIRECTOR
WINNER – Alfonso Cuaron, “Gravity” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
Steve McQueen, “12 Years a Slave.”
Alexander Payne, “Nebraska”
David O. Russell, “American Hustle”
Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street”

BEST ACTRESS
Amy Adams, “American Hustle”
WINNER – Cate Blanchett, “Blue Jasmine” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
Judi Dench, “Philomena”
Meryl Streep, “August: Osage County”
Sandra Bullock, “Gravity”

BEST ACTOR
Christian Bale, “American Hustle”
Bruce Dern, “Nebraska”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
WINNER – Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club” — Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”

BEST PICTURE
WINNER – “12 Years a Slave” – Daniel’s pick, Scott’s pick, Ryan’s pick
“American Hustle”
“Captain Phillips”
“Dallas Buyers Club”
“Gravity”
“Her”
“Nebraska”
“Philomena”
“The Wolf of Wall Street”

Written by
Daniel Rester is one of the administrators and lead writers on the We Live Film portion of We Live Entertainment. He is a Southern Oregon University alumnus and has a Bachelor of Science degree with a double major in Communication (Film, Television, and Convergent Media) and Emerging Media and Digital Arts. He has been involved with writing and directing shorts for years, and even wrote and directed a feature-length film for his capstone. Daniel also won 2nd place in the Feature Screenplay Competition in the 2015 Oregon Film Awards for his screenplay "Emma Was Here."

Your Vote

0 0

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up